Problem:
Each morning of her five-day workweek, Jane bought either a 50-cent muffin or a 75-cent bagel. Her total cost for the week was a whole number of dollars. How many bagels did she buy?
Answer Choices:
A. 1
B. 2
C. 3
D. 4
E. 5
Solution:
Make a table for the cost of the muffins and bagels:
Cost of Muffins0β
0.50=0.001β
0.50=0.502β
0.50=1.003β
0.50=1.504β
0.50=2.005β
0.50=2.50βCost of Bagels5β
0.75=3.754β
0.75=3.003β
0.75=2.252β
0.75=1.501β
0.75=0.750β
0.75=0.00βTotal Cost3.753.503.253.002.752.50ββ
The only combination which is a whole number of dollars is the cost of 3 muffins and (B)2β bagels.
The problems on this page are the property of the MAA's American Mathematics Competitions