Problem:
Susie pays for muffins and bananas. Calvin spends twice as much paying for muffins and bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana?
Answer Choices:
A.
B.
C.
D.
E.
Solution:
Let a muffin cost dollars and a banana cost dollars. Then , and simplifying gives .
The problems on this page are the property of the MAA's American Mathematics Competitions