Problem:
A school store sells pencils and notebooks for . It also sells pencils and notebooks for . How much do pencils and notebooks cost?
Answer Choices:
A.
B.
C.
D.
E.
Solution:
Let be the cost in cents of a pencil and be the cost in cents of a notebook. Then
The solution of this pair of equations is and . So the cost of pencils and notebooks is cents, or .
The problems on this page are the property of the MAA's American Mathematics Competitions